اطلاعات کامل هتل ها

room15       

                          انواع هتل                        Types of Hotels

هتل تجارتیCommercial Hotel
هتل در حومه شهرSuburban Hotel
هتل درون شهریUrban Hotel
هتل با فضای بازمیانیAtrium Hotel
هتل گردهماییConvention Hotel
هتل فرودگاهAirport Hotel
هتل مسکونی برای مهمانانی که اقامت طولانی دارندLodging Type Hotel
هتل با کلوپ شبانهNightClup Hotel
هتل سوپر لوکسSuper-Luxury Hotel
هتل تمام سوئیتSuite Hotel
متل بین راهیMotel
هتل ارزان قیمتBudget Inn
هتل تفریحیResort Hotel
هتل آپارتمانApartment Hotel
هتل مالکیت زمانی مشترکTime-Shiring Hotel
هتل مالکیت مشترکCondominium Hotel
پانسیونBoarding House
مهمانسراGuest House
مسافرخانه ،استراحتگاهHostel
خوابگاهDormitory
هتل کازینوCazino Hotel
متل متوسط میان راهMotor Inn

 

 

انواع اتاق 

اتاق یک نفره : اتاق یکنفره که سینگل نامیده می شود. دارای یک تخت می باشد و اختصارا با علامت SGL نشان داده می شود .

اتاق دو نفره : اتاق دو نفره که دبل یا توئین نامیده می شود. دبل یعنی اتاقی که یه تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و توئین اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و اختصارا” با علامت  DBL نشان داده می شود .

اتاق سه نفره : اتاق سه نفره که تریپل نامیده می شود. دارای ۳ تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده می باشد و اختصارا” با علامت TPL  نشان داده می شود.

سوئیت Suite : به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است ، در بعضی از هتل ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد (دوبلکس)البته میتوان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود.

آپارتمان Apartment : عبارت است از یک هال و پذیرایی با یک ،دو و یا سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است. در صورتی که دو اتاقه باشد. معمولا یک اتاق(دبل) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر توئین ،دو تخت یک نفره خواهد داشت . هر آپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک ،معمولا”در قسمت پذیرایی به تعداد کافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

استودیو Studio : به اتاق هایی گفته می شود که در بدر ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده میشود ولی در صورتی که مبل ها یا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهند یافت . از این رو روزها اتاق پذیرایی و شب ها اتاق خواب است. البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که میتوان بالش و پتو و ملحفه را در داخل آن جا داد. اتاق استدیو حمام نیز دارد ،استدیو میتواند آشپزخانه کوچکی نیز داشته باشد.

کانکتد روم Connected Room: به دو اتاق تو در تو اطلاق میشود.هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدان به تنهایی یک اتاق کامل است و حمام جداگانه ای هم دارد ، این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است . چنانچه یه خانواده چهار نفره ،چنین اتاقی را در خواست نماید، بچه ها در یک اتاق و پدر و مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود ، بدون این که درب راهرو اصلی را باز کنند،دو اتاق از درب وسط می توانند با هم  در ارتباط باشند .

کابانا Cabana : اتاقی است هم کف ، که پنجره آن رو به استخر باز میشود ،ساکن چنین اتاقی میتواند برای تعویض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده نماید.

فیستا سویئت  Fiesta Suite : این سوئیت ها معمولا در هتل هایی قرار دارند که دارای سالن عروسی است و پس از پایان مجلس عروسی، برای استراحت و خواب در اختیار داماد و عروس منظور گردیده و حساب جداکانه ای ندارد.

large-img1

انواع اتاق های موجود در هتل ها 

سوئیت اداریOffice Suite
سوئیت کنفرانسConference Suite
سوئیت کوچکMini Suite
سوئیت معمولیJunior Suite
سوئیت دو لوکسDeluxe Suite
سوئیت دوبلکسDoublex Suite
سوئیت مسافرین مهمVIP Suite
سوئیت مجللImperial Suite
سوئیت پنت هاوسPenthouse Suite
سوئیت ماه عسلFiesta Suite
سوئیت یک نفرهSingle Suite
کاباناCabana
استودیوStudio
آپارتمانApartment
خانه های ییلاقیBungalow
اتاق های تو در توConnect Room
اتاق با بالکنBalcony Room
اتاق با استخر خصوصیRoom with Private Pool
اتاق ضیافتBanquet Room
اتاق خانوادهFamily Room
واحد های فامیلیFamily unite
اتاق معمولی با حمامRoom with Bath
اتاق با چشم انداز جنگلWood View Room
اتاق معمولی بدون حمامRoom without Bath
اتاق نشیمن با سالن پذیراییParlor

Services of hotels

انواع سرویس در هتل ها

(Room)اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذایی.

(Bed &Breakfast (B&B: اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز .

(Half Board (H.B: اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام . مثلا” سرویس H.B  در دبی معمولا با یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق میگردد .

Full Board: اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ،یک وعده ناهار و یک وعده شام.

All Inclusive : اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذایی شامل صبحانه ،نهار،شام و عصرانه و…. این سرویس معمولا در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی،بودروم،مارماریس،آنتالیا و…. ارائه گردد و بسته به نوع ارائه شده است مثلا تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است نظیر Maximum All Inclusive . در بعضی از این هتل ها مه این سرویس ها ارائه میگردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ،اسکی روی آب و غواصی،ماساژ و … برای طول اقامت جزئی از سرویس می باشد.

 

انواع هتل ها بر حسب ستاره

هتل های ۲ ستاره :

تمیزی و راحتی و دکوراسیون منظم و هماهنگ از الزامات این هتل ها میباشد. ارائه رتبه ۲ ستاره مستلزم بعضی موارد زیر میباشد :

–          خانه داری بسیار خوب ،دکوراسیون جذاب و وجود تلویزیون رنگی در تمام اتاق ها ، مبلمان با کیفیت ،دارای رستوران با قابلیت ارائه سرویس در هر وعده غذایی، استخر شنا، خدمات رسانی به اتاق ها، ورودی هتل با ظرفیت مناسب ، تخت های با اندازه معمولی و بزگتر، سرویس حمام خوب و زیبا،قفسه های کافی،امکانات تفریحی،حوله و صابون با کیفیت بالا ،پرسنل آموزش دیده و لاندری و روم سرویس

 

هتل های ۳ ستاره :

در هتل های سه ستاره خدمات به طور کامل ارائه میگردد و به طور شایسته مدیریت میگردد . این نوع هتل ها دارای چشم انداز زیبا و امکانات گسترده اند.ارائه رتبه سه ستاره مستلزم داشتن بعضی موارد زیر میباشد :

–          نظافت و خانه داری و نگهداری عالی،سالن ورودی بزرگ با طراحی جذاب،فظای پذیرش فعال ۲۴ ساعته ، اتاق های بزرگ و راحت ،بدون سر و صدا با نور کافی و فضای نشیمن با دکوراسیون جذاب و گاهی نقاشی روی دیوار، مبلمان با کیفیت بالا ، سیستم مرکزی با کیفیت بالا تهویه هوا و حرارتی ، اتاق های مفروش شده با کیفیت بالا و دارای تشک های عالی ، ترموستات کنترل درجه دما،سرویس حمام زیبا که بعضی از آنها دارای وسایل آرایشی است،صابون و حوله با کیفیت عالی ،وجود دو دستگاه تلفن در اتاق ، خدمات بیدار کردن، وجود بیش از یک رستوران ،پارک اتومبیل توسط مستخدم

 

هتل های ۴ ستاره :

این هتل ها نه تنها باید کلیه خدمات لازم را ارئه دهند بلکه باید از خود هویتی داشته باشند.تامین راحتی و آسودگی میهمانان هدف اصلی کارکنان این هتل ها میباشد.این کارکنان معمولا آموزش دیده و کار آمد هستند.هتل های چهار ستاره دارای امکانات متنوع نیز میباشد.ارائه رتبه چهار ستاره ملزم داشتن بعضی موارد زیر میباشد :

–          خانه داری و نگهداری فوق العاده از هتل ،اتاق و فضای سبز،طراحی ساختمان به صورت خاص ،هال ورودی لوکس، مبلمان با کیفیت،فضاهای عمومی،آثار هنری،کیفیت بالای فرش و گل،چشم انداز محیط طبیعی،فضای مناسب پذیرش،رزرواسیون بسیار سریع و کارآمد،کارکنان متعهد با یونیفرم ،وجود دربان،مدیریت متخصص، تجهیزات عالی رستوران و غذاهای متنوع ، خدمات رسانی عالی ، سرویس دهی به صورت دومرتبه در روز، دوتلفن در اتاق خواب ،تشک راحت و پتوی اضافه ، جعبه کمک های اولیه ، آینه مناسب جهت اصلاح وآرایش ،سیستم خشک دست،در اختیار دادن لباس راحتی به مهمان ،روزنامه رایگان ….

 

هتل های ۵ ستاره :

این نوع هتل ها در ردیف اول قرار دارند. قوانین و استاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و کیفیت آن همواره باید یکسان باشد .ارائه رتبه پنج ستاره ملزم به شرایط ذیل میباشد :

–          معماری و دکوراسیون منحصر به فرد،نگه داری و خانه داری مستمر،دارای بیش از ۱۰۰ اتاق،سالن وروردی،اتاق مهمان،فضای عمومی با تزیئنات و کارهای هنری،لابی بسیار زیبا،دفتر پزیرش بسیار منظم،دارای نگهبان و سرویس ۲۴ ساعته،دارای ۳ تلفن،تزئین اتاقها با اشیاء عالی،امکانات رستوران جذاب،سرویس حمام زیبا ،سرویس حمل و نقل،مغازه و فروشگاه،یخچال در اتاق با انواع نوشیدنی ،پرسنل منظم با یونیفرم پوشیده با لباس های شیک،دارای روابط عمومی خوب ، سازگار و هماهنگ سرویس ها،تداوم و نگه داری و خانه داری بی عیب و نقص اجزا اصلی و اساسی برای حفظ درجه ۵ ستاره میباشند.

 

انواع تخت ها     Kind of Bed

کاناپه قابل تبدیل به تختConvertible Sofa
مبل قابل تبدیل به تختSleeping Couch
تخت تاشو دیواریfolding-up bed
تخت تاشوRoll away Bes
تخت یک نفرهSingle Bed
دو تخت جدای یک نفرهTwin Bed
تخت دو نفرهDouble Bed
دو تخت دو نفرهTwin Double Bed
تخت دو نفره بزرگQueen Size
تخت بزرگKing Size
دو تخت دو نفرهTwo Double Bed
تخت با تشک آبیWaterbed
تخت دو طبقهBunk Beds

Terms related to traveler ages

اصلاحات مربوط به سن مسافر

بزرگسالان Adult : به افراد بیش از ۱۲ سال اطلاق میگردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود.

اطفال ۲-۶ سال Child : کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری۲-۶ CHD نشان داده می شود.

اطفال ۱۲-۶ سال Child: کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامت اختصاری ۱۲-۶ CHD نشان داده می شود.

نوزاد Infant: به کودکان زیر دو سال اطلاق می گردد که معمولا در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده میشود .

منبع : ItopTraveler.com